Úvod » Fotogalerie

Výstava v prostorách Gotického hradu

Výtvarníci ZUŠ vystavují na hradě i v divadle

    Po výstavě výtvarného oboru naší školy v kině Máj z přelomu roku následuje na jaře tradiční velká výstava ve foyeru litoměřického hradu. Žáci z ateliérů Jany Veselé a Jana Choury se tam vracejí vždy po dvou letech – „hradní“ expozice využila nabídnuté prostory při vstupu v přízemí i v patře do posledního místečka.

   Jsou v ní zastoupeni téměř všichni žáci. Jde o výběr toho nejlepšího, co vzniklo v průběhu celého školního roku, ať už jde o malby, kresby, grafiku, kombinované techniky, trojrozměrné práce z papíru či keramiky. Vzhledem k omezenému prostoru jsou některé posledně jmenované prezentovány prostřednictvím bannerů či fotografií, upřesňují učitelé. Témata nejsou jednotná, snahou bylo připravit menší ucelené bloky. Nejčastěji děti volily přírodní, krajinné či figurální motivy a náměty, v tom se práce obou ateliérů prolínají či doplňují. „O něco více prostoru dostali starší, to proto, že někteří jsou i maturanti a ze školy už odejdou,“ dodává Jana Veselá.

   Převažují klasické techniky, najdeme tam ale i méně obvyklé postupy a výtvory, využívající např. přírodních materiálů, práci s textilem apod. V tomto směru zaujmou mj. výtvory využívající tisk na látku, modeláž textílií a buničiny do rámů na téma „V průhledech“ a „Vzkaz“. 3D parametry mají i prostorové  figury z kartónu. Matyáš Szaffner vystavuje dětskou hru s barevnými variabilními geometrickými tvary, pozoruhodné je i téma „Tanečních“, které vyjádřila grafikou Lucie Krejčová. Zaujmou např. i malby Hany Zikmundové na téma „Farma“, které autorka dotvořila autentickými materiály z prostředí rodinné farmy (sláma, kůže, apod.). Své osobní zážitky využila také Lucie Krejčová, která se věnuje orientačnímu běhu – prezentovala je formou výtvarně pojaté knížky. 

   „Jsme rádi, že můžeme veřejnosti ukázat výsledky práce našich žáků i tím i školy a nás,“ oceňují učitelé i vedení školy vstřícnost městských kulturních zařízení. Expozice mladých výtvarníků, která opanovala hrad až do konce května, není v těchto dnech v Litoměřicích jediná – v Máchově divadle vystavují až do konce června 2023 své práce děti, které v křešické pobočce ZUŠ vede Inna Ofomata. 

                                                                                   Mirek Zimmer