Úvod » Obory » Literárně dramatický obor

Seminář Light design 2024

Jak jsme se učili o divadelním osvětlení od mistra v oboru Martina Špetlíka 

Světla a tma. Předmětem mostecké dílny pořádané o víkendu 10. - 12. května 2024 byl průlet světem osvětlovačů a světelných designérů. Začali jsem v pátek u neporazitelných přírodních zákonů a ošálitelných lidských smyslů, prošli sklepením technologických nezajímavostí a skrze několik pater starého dobrého světýlkářského řemesla jsme v neděli vystoupali až do věže vysokého umění, kde padaly pojmy jako “sémantika světla”, “dynamika neviditelné změny” a “kotlit to jak pán”. Předstíraným záměrem dílny bylo udělat z nás přes noc světelné designéry, přáním v pozadí bylo učinit nás méně bezradnými v situacích, kdy stojíme tváří v tvář nevraživému osvětlovači a jeho ošuntělému světelnému parku.

Lektorem semináře byl Martin Špetlík. Absolvent Gymnázia Jana Palacha v Turnově, který se po dvou letech studia na Fakultě architektury ČVUT v Praze navrátil k divadlu. V roce 2003 pracoval jako osvětlovač v Dejvickém divadle a v roce 2004 nastoupil do Švandova divadla na Smíchově na pozici mistra scénického osvětlení. Od roku 2007 pracuje jako světelný designér na volné noze. Spolupracoval mimo jiné s tanečně divadelními skupinami Compagnie Decalages, Teatr Novogo Fronta, Krepsko, Spitfire Company, Divadlo Continuo, Silo Theatre, Debajehmujig Theatre Group. Specializuje se na fyzické či taneční divadlo, site-specific, případně objektové a vizuální divadlo. Z pedagogických zkušeností lze zmínit několikaměsíční působení v kanadské indiánské rezervaci Wikwemikong, kde krom instalace scénického osvětlení pořádal workshopy světelného designu. Přednášky vedl například na berlínské Die Etage  a na festivalu Jiráskův Hronov. S Národním divadlem v Praze spolupracoval na inscenacích: Ze života hmyzu, Othello, benátský mouřenín, Z mrtvého domu, Slavík/Jolanta, Láska a informace, Manon Lescaut, Jako břitva (Němcová), Sen čarovné noci a Jsme v pohodě. S činohrou Národní divadla Brno spolupracoval od roku 2015 na inscenacích: Teror, Piková dáma, Něco za něco, Strach jíst duši a Petrolejové lampy.

Krom vhledu do kouzelného světa light designu se nám lektor stal inspirací a ukázal nám cestu, jak vést a pracovat s lidmi. Semináře nekončili na prknech, která znamenají svět, ale s téměř celou partou seminaristů jsme se v pozdních večerních hodinách přesouvali do místního pivovárku Kahan, kde naše diskuze o divadelním světě a kouzlu světla pokračovali i přes zavírací hodiny.

Poděkování nicméně patří i skvělému servisu, který celý seminář provázel a o který se starala Bára Gréeová, učitelka Literárně dramatického oboru ZUŠ Most, ale také ostatním seminaristům za jejich otevřenost a chuť spolupracovat.