Úvod » Fotogalerie

Představení LDO v Divadle KHM

Nejsem divadelní kritik, ale klobouk dolů před tím, co v úterý večer předvedli v Máchově divadle mladí herci z literárně dramatického oboru litoměřické ZUŠ. Obě premiéry – „Tanec na špičce jehly“ a „Revizor“, které byly součástí letošního „Divadelního pikniku“, by vydaly na celovečerní představení.
První hra byla nápaditou adaptací textu na motivy díla E.M. Remarquea. Gogolův „Revizor“ je světoznámá klasika. Žáci si její menší úryvek s úspěchem vyzkoušeli už před rokem, tehdy ovšem v rámci programu sestaveného i z jiných vystoupení. Teď si ji přáli zahrát celou, tvrdí pedagog LDO Pavel Vágai a divadlo vyšlo vstříc a umožnilo odehrát obě dvě hry v jednom dni.
Pro studenta Ondřeje Friče (ve hře představitel hejtmana Skvoznika-Dmuchanovského) to prý byl šok, když se dozvěděl, že budou hrát Revizora celého. Tohle nedám, říkal si. "Teď zírám, že jsem to zvládnul,“ líčí emotivně. Podle něj je Gogol úžasný autor, a navíc - téměř vše, co je o Rusku té doby v jeho hře, je velmi aktuální i dnes. Lži, prospěchářství, chlast, úplatky, korupce... Podobně to vidí i Vojtěch Haslinger, který hrál hlavní roli – „revizora“ Chlestakova, úředníka z Petěrburgu. Nadčasová satira bez kladného hrdiny.
Obě hry byly vlastně absolventskými představeními ZUŠ – většina herců má za sebou studium oboru. Vojta: „Budu na to vzpomínat, jsou to dobré zkušenosti, spousta zábavy a mnoho kamarádů a báječných lidí!"
 
Foto a text: Mirek Zimmer