Úvod » Fotogalerie

Magdaléna Kožená zahájila ZUŠ Open v Litoměřicích

Podívejte se << facebook >> ZUŠ Open v Ústeckém kraji 2022

Kyticí a sborově zazpívanou písničkou „Zahrajte mi mou, Litoměřickou…“  jsme v úterý 24.května přivítali na festivalu ZUŠ Open v Litoměřicích světoznámou českou operní pěvkyni Magdalénu Koženou. Naše škola jí svěřila  pomyslný klíč od „Brány umění otevřené“, jak jsme si název festivalu po svém rozšířili. M. Kožená je patronkou festivalu, který má letos už šest let.  Výkony sólistů na sále i sborů na zahradě ZUŠky,  ji potěšily. Spolu s ní tleskali vystoupením mj. i ředitelka festivalu Irena Pohl Houkalová a ředitel České filharmonie David Mareček. „Na svou ZUŠku nezapomenu, byla to kdysi vlastně moje startovní čára,“ řekla nám operní diva předtím, než z pódia ocenila práci uměleckých škol, jež vedou děti k umění, tvořivosti i odpovědnosti a také k podpoře těch, kteří to nejvíc potřebují..

Setkání mělo další výrazný prvek. Žák školy Lucián Šedivec, který se učí na akordeon u p.uč. Heleny Šarochové, převzal z rukou známého rozhlasového moderátora Vladimíra Kroce jako dar repasovaný nástroj zn. Weltmeister. "Je to výsledek sbírky, kterou jsme vyhlásili na koncertu naší rozhlasové kapely  a také daru manželů Kirkových v rámci projektu „Kdyby tisíc klarinetů“,  uvedl Kroc za Nadační fond Českého rozhlasu, který  spolupracuje s NF Magdalény Kožené.

Zpěvem setkání začalo, zpěvem i končilo – litoměřický Hlásek, žatecký sbor Camerata, sólisté, učitelé, prostě všichni účastníci setkání včetně publika v závěru spojili síly a spolu s Magdalenou Koženou zazpívali známou „Ach synku, synku“.

Podobná setkání s patronkou festivalu připravily v ten den další čtyři ZUŠky Ústeckého kraje - v Lovosicích, Mostě, Teplicích a Ústí n.L.

Text a foto  Miroslav Zimmer