Koncert ve Wieserově domě v Terezíně
Koncert v Terezíně byl pro některé zároveň předsoutěžní generálkou
Wieserův dům v Terezíně ožil ve středu 17.dubna koncertem žáků naší ZUŠ. Vystoupení mělo dvě části – v první se představili žáci podle věku, tak jak to bývá obvyklé při „klasických“ žákovských koncertech. Ve 12 číslech programu ukázali, co se naučili či vylepšili v průběhu uplynulého školního roku. Příležitost dostali především klavíristky, ale také hráči na saxofon i flétnistky.
Druhou částí koncertu byla "předsoutěžní přehrávka", v níž si žáci vyzkoušeli skladby, které budou hrát v ústředním kole hry na klavír. „Téměř všichni, co po přestávce hráli, si vybojovali postup z krajské do celostátní soutěže a tak to pro ně byla vlastně taková generálka. S úrovní jsem opravdu spokojen. Teď – deset dní před soutěžemi už budeme hru jen dopilovávat,“ komentoval po vystoupení učitel klavíru ZUŠ Matěj Olejár. Hostem koncertu byla výtečná učitelka hry na klavír z ústecké ZUŠ Evy Randové Renata Fričová. Své umění v Terezíně předvedli dva její žáci - I. Michálková a K. Balog.
„Na soutěži budu hrát stejný repertoár jako tady v Terezíně, tzn. sonáty Scarlattiho a Mozarta a Preludia od Skrjabina,“ říká klavíristka Monika Slavková, Matějova žákyně. Hře na nástroj se učí v 2.ročníku II.stupně, když za sebou má v naší škole už celkem osm let studia. Klavír jí zabírá nejvíc volného času. „Ale nevadí mi to, jsem tak trochu studijní typ. A navíc – stále mě to baví a přináší radost.“
Pokud jde o účast a ocenění v krajské i celostátní soutěži ZUŠ, patří klavírní oddělení litoměřické ZUŠ k vůbec nejúspěšnějším v Ústeckém kraji. Do kraje postoupilo 13 žáků, druhá s 10 postupy je teplická ZUŠ, třetí s 9 žáky je ZUŠ Ústí n.L. V ústředním kole bude barvy Litoměřic hájit šest mladých muzikantů (Ústí n.L. 3, Teplice a Litvínov po 1). Litoměřičtí si z minulého přivezli čtyři prvenství, o druhé místo v pomyslném žebříčku se dělí Ústí, Most, Litvínov a Jirkov, které mají na kontě po dvou vítězstvích. Uvidíme, zda nadcházející „republika“ v této statistice něco změní. Tak držme palce!