Úvod » Obory » Literárně dramatický obor » Naše fotogalerie a archiv

Filmový workshop 2023

Jak se rodí NUDLÁK

aneb od prvního filmového workshopu k premiéře filmu

Jako celek byly workshopy sestaveny na míru našemu požadavku- natočit studentský film. Protože ne všichni jsme s filmovou tvorbou měli zkušenosti, ale zato jsem společně překypovali chutí pochopit základní filmové principy, bylo první ze dvou setkání s filmaři zaměřené spíše teoreticky, a až to druhé, poslední, spíše prakticky. Už před oběma setkáními nás lektoři zahrnuli spousty domácích úkolů, pracovně nejintenzivnější období však následovalo mezi jednotlivými workshopy, kdy došlo k samotnému natáčení. Postprodukce po posledním workshopu zabrala celému týmu cca měsíc. Jednalo se tedy o velmi intenzivní práci v celém období od počátku března do konce dubna s hmatatelným výsledkem na konci.

26. 3. 2023 - Workshop filmové dramaturgie

Obecný teoretický úvod k filmu:

1. část: historie příběhů, jejich zobrazování, jejich vnímání a přijímání diváky. Co divak na plátně sleduje? Jak vnímá příběh zprostředkovaný filmovými obrazy? Filmové postavy jako hlavní cíl dramaturga.

2. část: konkrétně si pojmenovat náš cíl, cílovou skupinu a vlastní možnosti. Dále pak obsazení filmového štábu a jejich funkce- produkce, režie, kamera, klapka, postrodukce, herci.

3. část: Tvorba storyboardu. Tvorba scénáře.

Domácí úkol s konzultacemi online- napsat různí verze filmových scénářů k našemu filmu- syžetový, technický, literární atd...

1. 4. 2023 Workshop filmové režie

Praktická práce na filmu:

- práce s kamerou, klapkou, práce se záběry, postprodukce- střih a zvuková úprava. Praktické zkoušky celeho procesu- od organizace po výrobu titulků.

Reflexe

Na počátku března 2023 měli mnozí žáci velice zkreslené představy o tom, co to znamená "natočit film". Na konci června téhož roku proběhla veřejná premiéra hotového díla s povznášejícím vědomím, že jsem při natáčení dodržovali základní pravidla filmové dramaturgie, režie i produkce. Film se k dnešnímu dni dočkal dvou veřejných repríz- v rámci Divadelního pikniku v červnu 2023, Filmového festivalu Fifeli v srpnu 2023 a v současné době je zařazen do Pražského filmového kufru- soutěžního festivalu mladých filmařů. Kromě toho se z lektorů obou seminářů Viktorie Rampals a Ranjana Rampals stali naši přátelé, kteří podlehli nadšení dětí z naší ZUŠ i kouzlu litoměřic a od té doby se sem vracejí- vedli filmový příměstský tábor v Gotickém dvojčeti (červenec 2023), filmový workshop v rámci Filmového festivalu Fifeli (srpen 2023) a školní projekci vzdělávacího projektu CinEd v LDO ZUŠ (říjen 2023). Na další spolupráci jsme již domluveni :-)