Studenti senioři poprvé vystoupili

Poprvé od startu Akademie umění III.věku se v pátek 25.ledna  na veřejnosti představili její studenti.  Spíš než o koncert šlo o setkání. Přišli na něj všichni, i když hráli jen někteří.  Akademii od loňského října navštěvuje celkem třicet seniorů.  „Chtěli jsme takto zakončit první  semestr, protože výuka je individuální a jinak se lidi nesejdou,“  vysvětlila ředitelka ZUŠ Dominika Valešková s tím, že podobnou akci připraví škola  i v červnu, v závěru ročníku.    

První krůčky  nejsou jednoduché, zvlášť když se začíná „od nuly“ a učíte se třeba na housle, či klarinet.  Své o tom ví např. Dominik Lendacký,  Jana Plachá, ad.  Publikum to vycítilo a účinkující povzbudilo i odměnilo potleskem.  A s 87letým Milošem Veselským, který se učí na housle a který svůj nástroj rozehrál v sérii lidových písniček, si dokonce zazpívalo. Podobného „dopingu“  se dostalo za přednes vlastní  poezie Evě Jančové, která sbírá zkušenosti v literárně dramatickém oboru, adeptům klavírní hry Ádu Škardovi a Alexu Karászovi nebo Evě Andělové, která už zdařile ‚tvrdila‘ swingovou muziku hrou na baskytaru.

„Máme za sebou jen pár měsíců,  ale musím už teď říct,  že škola nám tady vytvořila opravdu perfektní podmínky,“ oceňuje nestor studia  pan Veselský.  Seniorům se věnují zkušení pedagogové, ZUŠ poskytuje prostory a zázemí a nabízí i zapůjčení nástrojů a vybavení. Výuka probíhá dopoledne,  odpoledne  školu navštěvují děti.  Studium Akademie III.věku je tříleté.

 

Text a foto Miroslav Zimmer