"Institut" měl úspěch, soubor LDO s ním jede na "Přemostění"

     „Institut“  je hra, kterou nastudovali mladí herci  kolem literárně dramatického oboru litoměřické ZUŠ.  Premiéru měla v pátek 22.března v Divadle Minimax a bude želízkem Litoměřických na dubnové postupové přehlídce „Přemostění“ v Mostě.  Hra staví na určitém druhu manipulace,  divák z ní cítí závan hororu.   V rámci ‚Institutu  krásy’ je člověk totiž jen číslem, plastické operace jsou uzákoněny jako povinné a kdo z ‚pacientů‘ se odmítá podrobit,  může být ‚vyřazen‘, ‚skartován‘ (zlikvidován). 

    „Hra v nás uzrávala dva roky,  inspiroval nás text dramatičky Nell Leyshon „Beauty Manifest“, který jsme si sami přeložili.  Z původního textu však nezůstal kámen na kameni, z jakési ‚agitky‘ proti celospolečensky vyzdvihované kráse a dokonalosti jsme se propracovali až k autorské hře, která chce ukázat , k čemu může vést útlak a manipulace se společností,“  říká vedoucí LDO ZUŠ Lenka Pařízková.  "I když současná podoba inscenace je dílem celé skupiny, přece jen největší zásluhu na ní mají  moji ‚nejstarší‘  studenti Tereza Piskláková a Kamila Hejhalová, kteří zároveň patří k hlavním postavám." 

    Vedle výkonů mladých herců - zmíněné Terezy s Kamilou, dále Gabriely Sokolové, Viktorie Klepetkové, Anny Zázvorkové, Terezy Vodseďálkové a Jana Svobody,  zaujala režier a dramaturgie včetně pojetí scény jako pravoúhle vytyčené a orámované arény.  Diváci v závěru soubor několikanásobně vytleskali.  Doufejme, že podobně Litoměřičtí zapůsobí i na mostecké přehlídce.  Inscenace bude mít v Minimaxu reprízu 3. dubna od 18 h. Další termíny jsou v jednání, zřejmě další příležitost  bude na červnovém Divadelním pikniku.

      K dobrým zprávám z LDO naší školy patří určitě i úspěch představení "Výhledově budeme všichni šťastní" na nedávné postupové přehlídce v Lounech. "Dostali jsme doporučení na celostátní přehlídku divadel poezie Wolkrův Prostějov, kam byla také nominována naše studentka Petra Vališová s přednesem úryvku z knihy "Pan Kaplan má třídu rád".  V divadelním představení, které je montáží textů kapely Mňága a Žďorp a které zahrajeme v Litoměřicích v druhé polovině dubna, vystupují Marek Matuška, Barbora Havířová, Gabriela Sokolová a Eliška Švecová.

 

Text a foto: Miroslav Zimmer