Vánoční koncert s 'Rybovkou' měl úspěch

 

Litoměřice - „Hej mistře!“ , neboli „Česká mše vánoční“, lidově ‚Rybovka‘ byla opět součástí Vánočního koncertu, který už počtvrté v Litoměřicích připravila zdejší základní umělecká škola.  Dílo, které Jakub Jan Ryba napsal už v roce 1796,  předvedlo více než osmdesát účinkujících.  Spojili k němu síly ve dvou tělesech – o hudbu se postaral Symfonický orchestr ZUŠ, o zpěv Festivalový sbor Litoměřice, obojí pod taktovkou dirigenta Jiřího Knotteho.  V sólových partech tradiční skladby se představili Jana Červinková, Lenka Schützová, Vít Šantora a Radek Krejčí.   

 

‚Rybovka‘ ale nebyla jediným číslem programu. Už v první části večera zněly skladby klasické i z oblasti populární hudby. Návštěvníci tak měli možnost vychutnat si třeba známou arii „Měsíčku na nebi hlubokém…“  z Dvořákovy opery Rusalka v podání výtečné Jany Červinkové, Vangelisovo „Dobytí ráje“, nebo Cohenovo „Hallelujah“, které za doprovodu orchestru i sboru zazpíval Zdeněk Jelen. 

 

„Rybova mše moc potěšila, je pro mě je symbolem Vánoc, miluji nejen tu hudbu, ale i její text, má pro mě hluboký význam,“ svěřil po koncertu své pocity student Antonín Štěpanovský. Spokojena byla i ředitelka  ZUŠ Dominika Valešková, v jedné osobě organizátorka i účinkující. 

 

„Plný sál, výborné muzikantské výkony, hezká atmosféra v publiku i na pódiu - co víc si přát. Program jsme sestavili tak, aby gradoval a to se , myslím, také podařilo."

 

Koncert, který příjemně navodil čas blížících se svátků,  zakončili účinkující staročeskou vánoční písní z 15. století  "Narodil se Kristus Pán".

Text a foto Miroslav Zimmer

 

Odkaz na fotogalerii