"Guláš" chutnal. Stejně jako další dobroty z naší ‚kuchyně‘...

    ‚Guláš‘ jako překvapení servírovala naše škola ve středu večer 10.dubna při Koncertu orchestrů na hradě v Litoměřicích.  Šlo ovšem o menu veskrze hudební, protože bylo součástí toho koncertního. Podávalo se ve foyeru, o pauze mezi dvěma bloky programu.  ‚Šéfkuchařem‘ (´= aranžérem a dirigentem v jedné osobě)  byl pedagog Jakub Kacar. Dal dohromady žáky, kteří se učí na nástroje, z nichž ale normálně nelze sestavit orchestr. S tímto vtipně bizarním tělesem nazvaným ‚Guláš‘ předvedli několik filmových skladeb, za které je početné publikum ocenilo nadšeným potleskem.

     Koncert v kulturním a konferenčním centru jinak představil čtyři kapely různých žánrů moderní hudby -  „Nezrychluj!“, Blues Combo, „Schizzo Band“ a “Junior Band“. Hradem tedy zněly swingové, jazzové, popové i rockové standardy.  O rostoucích kvalitách přesvědčily i zpěvačky - sólistky populárního zpěvu (uč. Zdeněk Jelen)  Zuzana Kodešová, Johanka Opočenská, Linda Jelenová a především Linda Tomšovicová, která byla přijata na konzervatoř. V repertoáru každé z kapel byla čísla, která vyčnívala nad ostatní. Tak třeba u "Nezrychluj!' "Ironic" s L.Tomšovicovou, u Blues Comba Hanckockův "Cantaloupe Island", Schizzo Band překvapil "Rámem příštích obrazů" od legendárního Flamenga,  Junior band, který dostal největší prostor, zaujal mj. Ellingtonovou skladbou "Caravan" či Hanckockovým "Chameleonem".  

    Ohlas mezi diváky svědčí o další vydařené akci litoměřické ZUŠ. Je oceněním i pro kantory Martina Štece,  Jana Veselého a Zdeňka Růžičku,  kteří se mladým v kapelách věnují, potvrzením jejich dobré práce. Ta sice vzhledem k neustálé generační obměně nikdy nekončí, jistě se však v budoucnu zúročí.   

     „V kapelách přibývá hráčů,  máme víc nástrojů, učitelé pro ně i s nimi skladby aranžují, repertoár je bohatší.  A je to taky o radosti z hraní a o týmové souhře, protože hrát sám a hrát s kapelou je něco úplně jiného,“  řekla autorovi článku po koncertu ředitelka Dominika Valešková. 

Text a foto Miroslav Zimmer