Naši absolventi se blýskli – divadlem zněla hudba i ‚dramaťácký rychlokurz‘!

 

      Skladby klasiků Dvořáka, Bacha, Čajkovského, Haydna, Rachmaninova, aj., půvabný ‚kočičí’duet G. Rossiniho , ale třeba i autorský skeč - rychlokurz „Jak se stát správným dramaťákem“ – to vše nabídl ve středu 13.června absolventský večer v Máchově divadle. Odehrál se v režii devíti, teď už bývalých žáků naší ZUŠ a lze bez nadsázky říci, že ti připravili více než stovce diváků hodnotný zážitek.

      „Byl to mimořádný koncert, stejně jako mimořádný ročník, mladí studovali pilně a zodpovědně. A tady teď předvedli výkony hodné konzervatoristů - ať už to byli klavíristé Kateřina Laryšová, Lukáš Kacar, Markéta Minářová, Sára Korábová, Marie Puldová či Vojtěch Linhart, trumpetista Vít Nademlejnský, zpěvačky Denisa Středová a Marie Kirschnerová, nebo ‚dramaťáci‘ Tomáš Hart a Kamila Hejhalová,“ hodnotí ředitelka školy Dominika Valešková. Podle ní je talent dar a když se s ním náležitě zachází a pílí, pokorou a prací se rozvíjí, dokáže přinášet hodně radosti a uspokojení. Dík a uznání za to patří samozřejmě i všem pedagogům, kteří se mladým věnovali.

      Někteří z devíti mladých absolventů dokonce zvládli vystudovat nástroje dva. Jako třeba Sára Korábová. „Bylo to náročné, ale mě to moc bavilo, takže pohoda. Hudba je můj koníček a vlastně i životní styl. Našla jsem tu spoustu přátel.“ Podobně mluví i ostatní. 

      „Těch více než jedenáct let bylo úžasných,“ přidává se Katka Laryšová. Pro Markétu, která pochází ze známé muzikantské rodiny Minářových, byla ZUŠka prý jako druhá rodina, ‚svět ve světě‘… “Byl jsem v umělecké škole od svých šesti let, dohromady tedy třináct let. A přijde mi, že to nějak moc rychle uteklo,“ tvrdí Lukáš Kacar, kterého inspiroval jeho starší bratr Jakub, který hraje na housle. Jako on se chce, souběžně při jiném studiu, dál zdokonalovat v hudbě na konzervatoři. Tomáš v odpovědi na otázku, co mu škola mj. dala, překvapil malou statistikou. „Ze ZUŠky mám padesát procent současných kamarádů, se kterými trávím devadesát procent volného času. Ale našel jsem tu i sám sebe – chci jít studovat dramatickou výchovu na DAMU.“ 

 

Mirek Zimmer